Haruki Murakami má ve světové literatuře zvláštní postavení. Doma v Japonsku mu někteří odborníci mívají za zlé, že jejich nepřekládanější současný autor není dostatečně japonský, zatímco mezi některými čtenáři ve světě panuje určité stigma, že Murakamiho knihy určitě musí být japonsky divné, protože podle jména se dají čekat minimálně další Pokémoni. Ti přece také pocházejí z Japonska, že?

Stále častější tipování Murakamiho na získání Nobelovy ceny ale svědčí o tom, že si přesto na jeho tvorbě miliony čtenářů a nespočet kritiků dokázaly najít to své. Nejčastěji pak dokonale umírněnou atmosféru běžných dní obyčejných hrdinů, které autor zasazuje do absolutně nevzrušivého toku svého vyprávění. V jeho příbězích se sice čas od času dějí neobvyklé, ba téměř paranormální události, ale ty jsou vždy podány tak civilně a uvěřitelně, že vás budou šokovat spíše některé promluvy o životě, smrti či lásce než skutečnost, že některá z postav prochází zdí či že se napojuje do snů cizích lidí. To samé beze zbytku platí i o Kronice ptáčka na klíček, která s téměř dvacetiletou prolukou od japonského vydání konečně doputovala i do rukou českých čtenářů.

Tóru Okada, nezaměstnaný hlavní hrdina, nijak nevybočuje z charakteristik, které mají Murakamiho postavy společné - i on je citlivý, upřímný, otevřený i těm nejpodivnějším rozhovorům, bezelstný, ale zároveň také skrytě zmatený a, jak se později ukáže, silně nezakotvený v realitě. Ve chvíli, kdy se kolem něj začnou dít zvláštní události, zjistí, že celý jeho poklidný život může být nahlížen z úplně odlišné perspektivy, a následně tím ztratí hodně ze své původní nekomplikovanosti. Tóruovi z různých důvodů někteří lidé začnou prorokovat zvláštní poselství, aniž by k tomu snad měli jakýkoli pádný důvod, ve snech se mu zničehonic zjevují lidé, se kterými se v poslední době setkal či teprve má setkat, mluví s nimi, miluje se s nimi, a když konečně dojde na reálná setkání, všichni plynule navazují na hovory ze snů, jako by se nic nedělo.

Na tom přece není vůbec nic zvláštního, ne? Alespoň Murakami se vás o tom bude snažit ve třech souborně vydaných dílech své trilogie z let 1994 a 1995 přesvědčit.

I tady opět citlivě staví obraz malého soukromého světa veskrze dobrotivých postav, které zažívají svá malá i větší dramata. Autor se oproti jiným svým knihám mnohem více věnuje rodinným anamnézám všech zúčastněných, postupně poodhaluje veškeré detaily z jejich životů, nechává postavy, aby se náhodně setkávaly a posléze je zase na dlouhou dobu rozděluje, a celou tu dobu se skrze jejich osudů snaží dojít k samé podstatě mezilidských vztahů - je vůbec možné někoho dokonale poznat? Murakamiho věrné čtenáře jistě nepřekvapí, že nepodává jasnou odpověď. Vše se totiž, jak to má japonský spisovatel rád, zdá být velice relativní.

Kniha je klasicky nekonformní a ve své formě hravá. Ač je svou látkou nepokrytě velmi smutná a místy až mrazivě naturalistická (příkladem je padesátistránkové vyprávění nadporučíka Mamiji, který hlavní příběh zničehonic rozsekne svým dramatickým monologem), budete se do jejího světa rádi vracet. Murakami je dokonalý vypravěč, jeho dialogy mají neuvěřitelný spád a hloubku (zároveň se ale nebojí místy sám sebe nebrat nijak vážně - např. kapitola o brigádě, jejíž náplní je výzkum plešatých lidí) a vždy precizně pojmenovává i ty nejjemnější záchvěvy pocitů. Každá jeho metafora či přirovnání, které rád používá, je neokázalým zásahem do černého.

Kronika ptáčka na klíček je melancholickým výletem do nitra lidské přirozenosti. Autor ukazuje, že má obrovský dar pozorovat, popisovat a pointovat, čímž potěší všechny vnímavé čtenáře, kteří nad komplikovanou zápletkou dávají přednost jemnému hloubání. Lehké doteky magického realismu jsou pak přesně tím správným kořením, které knihu povýší nad klasickou vztahovou beletrii, a přitom Murakami nikdy nezabředne do prvoplánové fantasknosti. Pro fanoušky spisovatele se jedná o povinný kousek. Pokud ale s autorem dosud nemáte zkušenosti, zvolte pro začátek možná něco přístupnějšího. K Ptáčkovi je totiž lepší se Murakamim nejdříve trochu pročíst.

Číst - Zvážit - Nečíst

Haruki Murakami
Kronika ptáčka na klíček
Nakladatel: Odeon
ISBN:
978-80-207-1584-5
Originál: ねじまき鳥クロニクル, Nedžimakidori kuronikuru
Překlad: Klára Macúchová
Popis: 1× kniha, 752 stran
Rok vydání: 2014 (1. vydání) 
______________________
Za poskytnutí knihy k recenzi patří velké díky online knihkupectví Martinus.cz 
0 komentářů
Poslední dny byly strašný.

Musím říct, že sám sebe považuju za vyrovnaného člověka, ale posledních 14 dní bylo v mém osobním životě tak turbulentních, že jsem zažíval úplně zvláštní stavy. Nechci tady z toho udělat uplakanej deníček, takže tím své vysvětlování zastavím. Přesto to nepíšu jen tak samoúčelně.

Důvod je takový, že ač nechci psát knihy o svém životě (a ani to v budoucnu neplánuju), několik uplynulých týdnů bylo natolik intenzivních, že mě v hlavě napadl nápad na novou knihu.

Když prý odevzdáváte rukopis své prvotiny, jedna z prvních otázek vašeho vydavatele je, co bude dál. Doteď jsem se touto myšlenkou nikterak nezabýval. Vždyť je to teprve týden, co jsem konečně dopsal první kapitolu a konečně se vrhl na revizi dalších šesti. Teď už mám ale jasno.

Nový námět jsem měl v hlavě vlastně už poslední rok. Po jednom plese, kterého jsem se nedávno zúčastnil, ale dostal zcela nový rozměr. Přesně takový, kvůli kterému má cenu o tom všem psát.

Jsem zvědavý, co z toho vyleze. Třeba ve výsledku nic. Ale když už je můj osobní život teď jedno nehezký bitevní pole, kde nejhoršíma zbraněma jsou deformovaný city a nevyřčený slova, mohlo by to přinést něco pozitivního. Člověk se v podobné chvíli upne na cokoliv.



P.S.: Za krásnou fotku kaluže děkuju Kátě Gé .)
0 komentářů
Tak jsem právě pro dnešek zavřel Word a začala mi v hlavě hrát Drakeova Hold On, We're Going Home.

Proč?

Kompletní přepisování první kapitoly se blíží ke konci. Vím to! 

Teď už na mě čeká jen dalších pět kapitol, abych se k nim v rychlosti vrátil, a někdy kolem ledna bych mohl pokračovat s příběhem dál. Tak nějak tuším, že příští rok mi to psaní půjde mnohem rychleji, když jsem teď tak nastartovaný a když konečně mířím směrem, jakým bych chtěl. Kdo ví.. Třeba příští rok touhle dobou už budu řešit revizi textu, korektury a další věci. To je moje letošní přání k Vánocům :) A to je zatím vše.

Hold on with me.)

0 komentářů
Jestli mi z letošní mini-konference Belles Lettres něco stále rezonuje v hlavě, pak je to prezentace Petra Ludwiga, autora bestselleru "Konec prokrastinace".

Popravdě jsem tu jeho knihu stále nečetl, ale jedna Petrova naživo prezentovaná rada pro (začínající) spisovatele se mi osvědčila jako skutečně účinná. Mluvil o tom, že člověk by měl během své tvorby vždy přestat psát v momentě, kdy ho ona činnost ještě stále baví, aby se následujícího dne těšil na další práci na svém díle.

Mnohokrát už jsem tuto radu použil v praxi a musím říct, že funguje. Dokonce tolik, že mám pocit, že kompletní přepsaní první kapitoly se blíží ke konci. Poslední dny jsem ji totiž vždy a konečně po dlouhé usínám s pocitem, že nepíšu blábol. A to je, pokud by někdo váhal, velké vysvobození :)

Nejkrásnější na Petrově pomůcce je, že si ji můžete vztáhnout na jakoukoliv činnost, kterou musíte dělat pravidelně, ale občas se vám stává, že se do ní musíte nutit, nebo snad že ji neustále oddalujete. Pro mě osobně takto psaní naštěstí (původně jsem napsal zatím) nefunguje. Píšu denně a (většinou) mě to baví. Jsou ale okamžiky, kdy se tak dlouho probírám nějakou pasáží, až ze mě zcela vyprchává entuziasmus tolik potřebný pro postup vpřed, až se mi příště nechce Dravce ani otevřít.

Snad mi můj optimismus dlouho vydrží :) Na závěr přidávám písničku, která mě poslední dny velmi baví.

4 komentářů
Že se mi poslední album skupiny Coldplay opravdu líbí, jsem psal už nedávno ve svém postu o nejlepších letošních deskách. Nyní se pánové rozhodli, že z disku vytáhnou další singl, konkrétně skladbu "Ink".

Inkoust už na samotném "Ghost Stories" dost vyčníval a bylo jen otázkou času, kdy se z písničky stane singl. Když k tomu konečně došlo, Coldplay, jak už jsme si u nich zvykli, ani klip nijak neodflákli. Naopak - i tentokrát zvolili originální koncept, a to interaktivní video.

V animovaném snímku se vám několikrát naskytne možnost ovlivnit příběh mladého muže, který ztratil svou lásku. Je jen na vás, co kdy zvolíte a jak hledání dopadne. Prý je možné sestavit až 300 různých videí. A to je úctyhodný počet :)

Když se oprostíte od samotné skutečnosti, že je video interaktivní, nelze přehlédnout, že i zpracování a samotný nápad jsou báječné. K  nevzrušivé skladbě náramně sedí a úroveň animace je skutečně propracovaná. Je tedy už je na vás, jak (a zda) hrdinu k jeho milé dovedete. Mně se to povedlo až napodruhé :)


2 komentářů
Už je to skoro měsíc, co jsem na blog napsal něco nového, a tak jsem se rozhodl, že svých pár čtenářů seznámím s tím, co se za poslední týdny událo nového.

První věc, která mě skutečně potěšila, je nový Murakami. The Wind-Up Bird Chronicle, v češtině Kronika ptáčka na klíček, patří mezi knihy, které jsem si chtěl už dlouho přečíst, jelikož spadá do dosud nevydané starší části Murakamiho tvorby a jelikož jsem o ní slyšel samé pozitivní věci. U knihkupectví Martinus.cz se mi navíc podařilo pro mě vtipným způsobem získat recenzní výtisk, takže ihned po přečtení se s vámi podělím o své dojmy. Zatím to vypadá na klasického Murakami (což je jedině plus), a tudíž na mé straně zatím panuje velká spokojenost.

Kromě toho jsem před pár minutami aktualizoval úryvek první kapitoly tady na blogu. Jedná se o už asi pátou úpravu, tentokrát asi nejrozsáhlejší. To je tak, když sdílíte něco, co ještě není dokončené. Ale já si nestěžuju - alespoň je vidět, že psát text je nekončící proces, který (snad) zastaví až (snad) fyzické vydání knihy. Třeba už se také brzy dočkám nějakých komentářů .)

Přemýšlím, co dalšího by stálo za zmínku, ale patrně už více novinek z paměti nevylovím. Možná snad - pokud si najdu čas, rád bych se trochu rozepsal o filmu Interstellar a jeho soundtracku, neboť oboje na mě v poslední době velmi zapůsobilo. Recenzi filmu tady navíc ještě nemám :)

Na závěr chci poděkovat za zatím první doručený příspěvek do mé (zřejmě časově neohraničené) veřejné sbírky fotek kaluží. Katčina louže se tu jistě brzo objeví :)

To je zatím vše. Mějte hezký podzim.
4 komentářů
"Každá cesta má své kaluže."

Tak zní jedno anglické přísloví, které platí o mé chystané knize a ostatně i o mém blogu. A jelikož má spotřeba kaluží v jejich obrazové podobě je z toho důvodu velká a zásoby obrázků se tenčí, rozhodl jsem se vás požádat o pomoc.

Byl bych moc rád za každou vaši fotku kaluže, kterou pořídíte nebo už máte, abych ji mohl následně s vaším svolením použít tady na blogu. Vím, že mezi vámi čtenáři je několik nadšených fotografů, takže je třeba toho využít. Nyní navíc máme podzim, takže podmínky budou úplně ideální :)

A kdo ví - třeba jedna fotka bude natolik dokonalá, že se stane obalem mé plánované knížky. A to je docela dobrá motivace, ne? :)

Předem velké díky všem, kteří se rozhodnou zúčastnit. Budu se těšit na vaše fotky buď tady v komentářích, na facebookovém profilu nebo na mém mailu (bocek@musicserver.cz).

Já jdu zatím psát tu svou nezkrotnou první kapitolu (která, mimochodem, začíná dostávat jasné obrysy a možná bude hotová dříve než o Vánocích, jak jsem tu jednou strašil :) ) a vy hezky foťte! To je dnes vše :)
 
P.S.: Zapojit se může opravdu kdokoliv. Velmi rád přijmu i snímky z vašich mobilů, protože i takové můžou být super. Takže hurá do toho :)

2 komentářů
Martina Luthera Kinga v nadpisu necituji z toho důvodu, že bych se snad chtěl v dnešním příspěvku věnovat otázkám rovnoprávnosti a rasismu... Na to popravdě nemám dostatek znalostí. Jen se mi z nějakého důvodu jeho nejslavnější projev, resp. ona čtyři slova z něj, včera před usnutím zakotvila v hlavě. Něco mi totiž došlo.

Spousta filmů, seriálů, ale ostatně i knih, které mě baví, je o snech. A teď nemyslím o snech jako nahodilých vizích, co zažíváme ve spánku, ale o snech jako aspiracích. Neustále se jim v životě vystavuju a následně všem těm cizím touhám a přáním mých imaginárních i skutečných přátel fandím, aby klaply. Jenže tak nějak jsem si vůbec neuvědomoval, že jsem vlastně ještě do nedávna sám vůbec žádné pořádné přání neměl.

Jasně - kdyby se mě před rokem nebo dvěma někdo zeptal, co je mým největším snem, pravděpodobně bych odpověděl něco ve smyslu, že chci být šťastný, zdravý a že chci, aby to tak měli i mí nejbližší. Jenže to není žádný sen. To je jen přirozená touha, nebo snad očekávání, aby všechno bylo v pořádku. Ale že bych měl nějaký čistě osobní Sen? To ne.

Včera večer mi ale došlo, že se to změnilo. A to přesně od té chvíle, co jsem vlastně náhodou začal psát tu svoji knihu. Od té doby jsem si už mockrát před spaním, kdy jedině mám na takové věci čas, představoval, že držím v ruce Dravce v papírové podobě, že je podepisuju svým kamarádům, že je vidím, jak je někdo mně neznámý čte, že mi na ně někdo sděluje svůj názor atd. atd. Zkrátka to tam všechno najednou bylo. Ani už nevím, jak dlouho to je, co jsem něco podobného zažil.

Nemohl jsem se pak tedy pozastavit nad tím, jak je něco takového vůbec možné. Jak to, že jsem doteď neměl pořádnou touhu něco skutečně dělat a něčemu se naplno věnovat? Přijde mi to zvláštní. Jako by mi něco chybělo a já to konečně našel. A nevadí mi ani, že mnoho jiných večerů nemůžu kvůli Dravcům a nejistotě z nich spát. Ale to je téma pro úplně jiný příspěvek.

Na závěr písničku. Ne snad proto, že by se její text nějak odrážel v tom, co jsem dnes napsal, ale je v ní úryvek projevu právě M. L. Kinga, což se hodí, aby to zakončení bylo stylové :)

0 komentářů
V říjnu jsem svůj blog trochu zanedbával. Důvodem byla především má snaha napsat novou první kapitolu. 

Jeden z kamarádů, kterému z nějakého důvodu nevadí poslouchat mé nekonečné teorie o mé knize, se mě nedávno zeptal, zda jsem se svým rozhodnutím napsat novou první kapitolu nevrhl po hlavě do bezedné jámy, kvůli níž hrozí, že Dravce nikdy nedopíšu. Měl totiž za to, že když takto od začátku pracuju na první kapitole, zatímco dalších pět mám hotových, jistě pak budu mít tendence předělávat i ten zbytek. Se vší upřímností jsem mu ale odpověděl, že tomu tak není. Alespoň v to doufám.

Problém mám totiž skutečně jen se začátkem toho svého textu. Do míst, kde původní první kapitola končila, se chci opět dostat i s novou verzí. A ne snad proto, že bych si chtěl ušetřit práci s dalšími změnami. To by nebyl zas takový problém. Jenže - on není důvod něco takového dělat. Nesamolibě musím uznat, že se mi zbytek textu svým způsobem líbí. A to je pozitivní. Jsem k tomu všemu nesmírně kritický.

A teď budete mít možnost být kritičtí i vy.

Dnes jsem se totiž rozhodl, že uveřejním první ukázku z první kapitoly. Vlastně se mi tento nápad zamlouvá ještě víc než uveřejňovat kapitolu celou - takto uvidíte, jak příběh začíná, a zároveň se vám do ruky dostane jen zhruba pětina rozsahu první části, takže stále nevyzradím víc, než bych chtěl. Win-win!

Nebudu to dále protahovat a přidávám odkaz na první úryvek (velmi krátký) z první kapitoly, kde konečně poznáte Salima, hlavní postavu knihy. Jakékoliv komentáře jsou vítány, ale i samotné přečtení mi bude dostatečnou odměnou :)

1. kapitola - Úplná masáž pro duši (ukázka) 

0 komentářů
Před více jak čtrnácti dny jsem psal o tom, že vám nejpozději minulou neděli poskytnu první kapitolu své knihy. Nestalo se tak. Deadline je tedy mrtev.

O nic zásadního nejde, ale přesto se cítím tak trochu zavázán podat vám nějaké vysvětlení. Vše ohledně úvodní kapitoly šlo vlastně skvěle - celá vznikla v lednu, pak půl roku odpočívala a poté jsem ji prakticky od konce srpna do této chvíle předělával, aby lépe nastartovala můj příběh a aby obsahovala nové prvky, které jsem se rozhodl zařadit. Minulý týden jsem po mnoha týdnech práce konečně poslal jednomu mému kamarádovi smsku, že mám hotovo. Byl jsem ale úplně vedle.

Když jsem si po více jak měsíci úprav finální verzi vytiskl, abych si ji naposledy finálně přečetl, došlo mi, že jsem úplně v konci (fin).

Prostě to tam nebylo.

Žádný wow efekt, žádná gradace, žádné jednoznačně pozitivní pocity.

Jediné, co ve mně rezonovalo, byl dojem, že je to povrchní a že to nemá žádný spád. A ono se vlastně ani příliš čemu divit - původní text z ledna jsem pouze nekonečně upravoval. Přidával, škrtal (dohromady zmizelo téměř 5 celých stran), ladil. Ale jádro zůstávalo stále stejné. To zklamání, které se po přečtení výsledku dostavilo, bylo celkem zdrcující.

Včera jsem proto poprvé za deset měsíců psaní došel do stavu, kdy jsem si řekl, že to zabalím. Nepsal bych sem nyní něco podobného, kdybych to tak skutečně necítil. Ale včera to tak bylo. Došlo mi, že vlastně jen mrhám svým časem, a začal jsem uvažovat nad tím, že bych se asi spíš měl vrátit k psaní o hudbě, měl bych si vzít k srdci slova Joachima Dvořáka, že má práce je nicotná, měl bych se přestat stresovat, že píšu velkou hovadinu, kterou ve výsledku nikdo nebude číst... Přiznat si to. A být zase volnej.

Něco se po této mojí eskapádě skutečně změnilo: dneska jsem poprvé po třech letech, co jezdím autem do práce, nezapnul žádnou hudbu. Jen jsem celých 30 minut přemýšlel, co bude dál. Jak přátelům oznámit, že je konec? Krajina ubíhala kolem mě, vůbec jsem nesledoval rychlost, ale pak jsem jen bezděčně sáhl po mobilu a zapnul diktafon.

Přišlo to samo. Naskočila první věta a vzápětí jsem namluvil první tři odstavce první kapitoly. Úplně nové první kapitoly. Ještě v práci jsem ve chvíli volna začal znovu psát a pak také dnes celé odpoledne až do této chvíle. První kapitola tedy je i není. Původní, kterou nikam věšet nebudu, je v mém počítači a navždy tam zůstane. Ta nová, co se dnes začala rodit, je zatím v mé hlavě.

Jaký je tedy závěr? První kapitola bude hotová možná někdy kolem Vánoc. Kniha? Už teď se mi rok 2015 nezdá reálný. Není to veselé. Je to zkrátka velkej boj. Daleko větší, než bych si kdy předtím mohl myslet.

To je tedy zatím vše. Snad příště budu mít nějaké lepší zprávy .)

0 komentářů
Jak už je z mých příspěvků na blogu asi patrné, kromě psaní je mým druhým životním koníčkem hudba. A jelikož musicserver.cz, kam o ní píšu primárně, zrušil svůj blog, příspěvek s mými nejoblíbenějšími deskami posledních měsíců se hodí přesně sem. A teď už dost úvodních řečí, přejdou rovnou k věci.

Lenka Dusilová & Baromantika - V hodině smrti


Českou indiepopovou scénu považuju svým způsobem za mrtvou. Ano, je strašně jednoduché vyřknout takhle obecné tvrzení a urazit tím desítky zajímavých umělců, kteří se stále snaží prorazit a rozšířit svou hudbu mezi posluchače. Daří se to však jen absolutnímu minimu z nich, jelikož jim současné nastavení hudebního trhu zkrátka nepřeje. A to často i proto, že jsou buď tolik alternativní, že nemají příliš šanci udržet se naživu, nebo je jejich hudba příliš rigidní. Jedinou výjimkou, kterou je nádherné v průběhu posledních let sledovat, vidím v Lence Dusilové. Nejvíce profituje (kromě vlastního obřího talentu) díky svému obdivuhodnému citu na spolupracovníky.

Už poslední řadovka "Baromantika", již dala dohromady se skupinou hudebníků, kteří se tak nakonec i pojmenovali, byla obrovskou událostí. Civilní a zároveň poetické texty, které jsou schopny něco sdělit, jsou jedním ze strůjců jejího úspěchu. Tou další je akustická vyzrálost, s kterou Baromantika operuje. Tolik nápadů, odvážných momentů, a především pak vkusu v sobě nese jen málokterá současná deska. "V hodině smrti" v tomto navazuje na předešlé album a vše posouvá ještě dál. Už úvodní "Indiánka" s neuvěřitelnou silou smete všechno ostatní, co se v českém indiepopu urodilo právě od poslední Lenčiny desky, a místy dokonce připomíná cenami Grammy ověnčenou Imogen Heap (které Lenka shodou okolností před lety předskakovala na jejím pražském koncertě). Novinka jednoduše stojí za poslech a doufám, že tentokrát si vybojuje i cenu Apollo, která jí posledně utekla. Podobně živelné a procítěné spojení skutečných nástrojů a elektroniky v českém prostředí zkrátka nikdo jiný takto kvalitně nedělá.
Vydáno: 26.9.2014, Hodnocení: 9/10


Banks - Goddess


Zpěvačka Banks se s tím nepáře - její debut se jmenuje Bohyně, ačkoliv k ní má sama stále ještě daleko. Zdravé sebevědomí se přesto musí ocenit. Tím spíš, že na desce je snadné vystopovat spoustu skvělých momentů. Pokud máte rádi takový tu "smooth music", kdy skladby na albu nikam nespěchají, nevnucují se, a přesto dokáží skvěle navodit (třeba tvůrčí) atmosféru, pak "Goddess" je přesně albem pro vás. Banks má skvělý hlas, který podporuje spousta svěží elektroniky v pozadí. Sami si pusťte "This Is What If Feels Like", která povahu celého materiálu skvěle charakterizuje.
Vydáno: 5.9.2014, Hodnocení: 8/10


FKA Twigs - LP1


V současném popu a elektronické hudbě je velkým trendem vrstvení hlasových smyček a co možná nejabsurdnějších beatů. Ráda toho využívá třeba zpěvačka Grimes, které se FKA Twigs, další interpretka z mého seznamu, svým stylem velmi blíží. Přesto je mezi nimi mnoho rozdílů. Tam kde se Grimes obrací především do klubu, tam FKA Twigs vybírá to nejlepší ze soulu a r'n'b. Ovšem ne toho rádiového typu, ale nanejvýš osobní verze těchto stylů. Kupy elektroniky tomu všemu dodávají šmrnc a krystalický hlas samotné interpretky je přesně tím bodem, kvůli kterému se "LP1" vyplatí poslouchat. Uznávám ale, že pro někoho to bude (především na albových tracích) příliš divné sousto.
Vydáno: 12.8.2014, Hodnocení: 8/10


Clean Bandit - New Eyes


Clean Bandit je ostrovní čtveřice muzikantů, kteří se rádi věnují taneční elektronické muzice, ale zároveň mají rádi i klasiku a její nástroje. Není proto náhodou, že se v jejich písních hojně objevují housle nebo cello a také hudební odkazy na Mozarta či Dvořáka. Jejich texty často nejsou míněny vážně, což jejich produkci skvěle sedí. Nesnaží se strnule tvořit žádné ujaté umění, ale svou hudbou se vysloveně baví. Kromě toho se mi "New Eyes" osvědčilo jako vynikající album na běhání. Mnoho písní má totiž rychlejší tempo, nebo alespoň dostatečně svižné tempo na to, aby člověk z toho svého nevypadl. Zajímavý je i fakt, že si skupina své songy připravuje samo a že si na tracky zvou neznámé vokalisty, kteří si však pozornost více než zaslouží.
Vydáno: 2.6.2014, Hodnocení: 7/10


Coldplay - Ghost Stories


Honza Trávníček, můj kolega z webu musicserver.cz, poslední desku kapely Coldplay výstižně označil jako "krasosmutnění za Gwyneth Paltrow". Nejde s jeho formulací nesouhlasit. Rozchod tohoto po roky stabilního páru zasáhl všechny, kteří věřili na skutečnou lásku v šoubyznysu, a bylo by divné, kdyby se posmutnělá nálada vyhla i domovské skupině hlavního aktéra, zpěváka Chrise Martina. Poklidná, často minimalistická deska rozhodně nenabízí stadiónový zvuk jako poslední dvě položky jejich diskografie, ale díky tomu přináší zase nový pohled na tuto čtveřici muzikantů. Mezi nejlepší skladby řadím neuvěřitelně silnou "Midnight", která mi však na prvních poslechů přišla snad nejméně výraznou skladbou celé nahrávky. Nečekaný (a zároveň úplný) obrat nastal ve chvíli, kdy jsem se na píseň plně soustředil jedné letní noci. Tma, absolutní okolní ticho a slušná sluchátka udělaly své. Podobných kousků je na albu více, a možná proto se "Ghost Stories" brzo zařadilo mezi mé nejoblíbenější alba roku.
Vydáno: 19.5.2014, Hodnocení: 9/10


Foxes - Glorious


O zpěvačce Foxes jsem na svém blogu již jednou psal. Mladá Britka se snaží uspět v drsném popovém světě s jednoduchými skladbami, kterým však nechybí moderní produkce a hlavně také artikl, na nějž mnoho jejích kolegyň zapomíná - duše. Citlivé písničky často staví na písničkářském jádru, které však vždy rozpohybují citlivě vybrané beaty. Některé písničky jsou si možná až příliš podobné ("Holding Onto Heaven" x "Let Go For Tonight"), jiné ale zase tak vyčnívají("Youth", "Night Glo" či titulní "Glourious"), že vám ihned dojde, že se vám do ruky dostal skutečně vydařený debut. Zpěvačka se navíc nedávno představila i českému publiku (předskakovala Pharrellu Williamsovi na jeho koncertu v O2 areně), kde dokázala, že své písničky umí i zazpívat naživo. Sice reakce publika, které ji v drtivé většině případů vidělo poprvé, nebylo úplně ideální, ale snad to Foxes nezabrání v tom přijet znovu, nejlépe do nějakého menšího klubu, který by její osobité verzi popu slušel více.
Vydáno: 12.5.2014, Hodnocení: 8/10

 

Za pozornost ještě rozhodně stojí:


0 komentářů
Knižní debut je krásná věc. Autor u něj má prakticky neomezený čas na přípravu, není svazován očekáváními okolí, nemusí se bát srovnávání s předešlou tvorbou a může se plnit soustředit na to, aby jeho poetika rozkvetla přesně tak, jak si to zřejmě celý život přál. Stejná je i prvotina Honzy Průši nazvaná mile zamotaně Nulová pravděpodobnost je nulově pravděpodobná.

U první Honzovy knížky je třeba hned na úvod zmínit, že jejím velkým plus, pro které má cenu ji číst, je přítomnost jednoznačně rozeznatelného autorského stylu. Pokud se alespoň trochu zajímáte o hudební publicistiku, jistě vám neunikly předešlé Honzovy texty - na webu musicserver.cz napsal dlouhou řadu skvělých recenzí, které svým formálně zkratkovitým, přesto obsahově výživným stylem dokázaly vystihnout podstatu mnoha hudebních děl. A s jeho knihou je to v tomto ohledu velmi podobné.

Svými krátkými dovětky a opakováním téhož jinými způsoby se Honzovi daří vystihnout nálady, které ve své útlé knížce chtěl zachytit. Spíše než o fabuli samotnou jde v Nulové pravděpodobnosti právě o vyjádření stavu mysli několika hlavních postav. Příběh několika mladých lidí, kteří bojují se svými démony, ukazuje jen nepatrný výřez jejich života, ale to není nijak na škodu. Honzova próza je totiž silně lyrizována, její styl rezonuje s civilním způsobem vyjadřování a míří přímo k problémům, na které pětadvacet kratičkých kapitol odkazuje.

V textu není těžké najít krásně vystavěné metafory nebo žánrové odbočky. Pokud o Nulové pravděpodobnosti budeme uvažovat jako o kratičké novele, najdeme tu několik úkroků k moderní poezii, klasickému povídkářství (vsuvka s Asimovou povídkou), či dialogické hře (hlavně díky absenci zbytečného vysvětlování okolností - např. jedna z posledních kapitol, jejímž obsahem jsou reakce okolí na Asimův osud).

Není nijak překvapivé, že kniha není nijak veselá. Svou potemnělou, samotářskou, nedůvěřivou atmosférou bude cílit spíše na to publikum, které se rádo zamyslí, aniž by se muselo bát, že jim autor bude předkládat nějaká řešení či že bude moralizovat. Nulová pravděpodobnost je hlavně výpovědí citlivého muže, který se nebojí znít pateticky či expresivně. Motiv jistého transcendentního zážitku a nereálna je pak tím pravým osvěžením, pro které text dokáže překvapit. Krásné ilustrace jsou také vítaným bonusem.

Jestli je knize možné něco vytknout, tak je to někdy až přílišná zkratkovitost. Některé momenty byly natolik pěkné (např. rozmluvy hlavní ženské postavy s andělem), že jich klidně mohlo být více. I jisté dějové zvraty mohly dostat více prostoru, aby důkladněji připravily body zlomu. Na to všechno má ale Honza ještě dost času v příštích textech. Doufejme, že nezůstane jen u této knihy. Jako autor prózy má totiž Honza Průša velký potenciál.

Číst - Zvážit - Nečíst


Honza Průša
Nulová pravděpodobnost je nulově pravděpodobná
Nakladatel: http://honzakitjaprusa.blogspot.cz/
ISBN: 978-80-260-5324-8
Popis: 1× kniha, 93 stran
Rok vydání: 2013 (1. vydání) 
______________________
Poznámka pod čarou: Tato kniha byla prvním důležitým impulzem pro mě samotného, abych začal psát. Honzu Průšu totiž znám již několik let jako svého kolegu z hudebního webu musicserver.cz. Verva, s jakou se dal do realizace svého projektu, pro mě byla (a stále je) velkou motivací. Když si spisovatelský sen splnil on, jistě je to dosažitelné i pro kohokoliv jiného, kdo je do psaní zapálený. To znamená, že teoretickou šanci mám i já. Díky, Honzo!
0 komentářů
Deadline nemusí být špatná věc. Tak nějak tuším, že tahle doba mi bude stačit na to, abych dokončil revizi první kapitoly, kterou provádím už asi 3 týdny. Pak jsem první kapitolu ve své hrubé podobě vystavím a... uvidíme, co se stane.

Mám toho na srdci víc, ale o tom snad brzy. Chtěl bych napsat dvě recenze, věnovat se tu trochu i hudbě a pak psát a psát. Jako ostatně každý den .)

A proč dva týdny? Může za to tahle písnička. 

0 komentářů
Dnešek měl být dnem, kdy jsem se s vámi chtěl trochu s obavami, trochu s nadšením podělit o první kapitolu Dravců. Přál jsem si ukázat vám úvodní část příběhu, představit vám tak hlavní postavu a přestat chvíli psát o tom, že píšu, ale předložit i něco konkrétného. Jak ale vidíte, nakonec to nedopadlo. Přesto bych se na tom pokusil najít něco pozitivního.

Předně je fajn, že vznikl prostor pro to popsat vám trochu toho mého trápení a probudit blog z pozdně letního spánku. Zformulovat problém pomocí slov je přece první částí řešení, že?

Věc se má tak, že v posledních týdnech jsem neustále přepracovával text do podoby, která se bude blížit mému pozměněnému směru. Neustále se ale mi nedaří můj vnitřní pocit, mojí představu, přenést do podoby slov, vět a odstavců. Něco chybí, něco přebývá, něco stále pokulhává. Při svých úpravách jsem poprvé dokonce smazal celou stranu textu. Dlouho jsem ji opečovával, snažil se jí postavit na nohy,  ale ve výsledku vždycky padla na pusu a já už neměl sílu jí zvedat. Tak nějak tuším, že částí, které potká stejný osud, se brzy najde víc.

Další změnou je, že jsem začal upravovat text nelineárně. Skáču od kapitoly ke kapitole (i to má své plusy, výsledek není tak chaotický, jak to zní) a snažím se vychytávat mouchy. Jenže čím víc se k jistým částem vracím, tím víc je nemám rád. Jsou úseky, které už jsem četl bez nadsázky třeba třicetkrát. Čtyřicetkrát. Možná i vícekrát. A zkrátka už tam nevidím nic dobrého. Jako kdyby to ztratilo veškerý šmrnc, jako kdyby tam vlastně ani nikdy nebyl... Tyhle trapné sebemrskačské myšlenky jsem se rozhodl ukončit právě tím, že (obloukem se v čase vracíme k prvnímu odstavci) vám poskytnu první kapitolu a poprosím vás o feedback. Dal jsem si v souvislosti s tím jediný úkol: kapitolu číslo 1 si před vyvěšením na blog přečíst v celku, bez upravování, bez zásahů do textu. To abych měl jistotu, že tam nejsou nějaké velké chyby.

Vydrželo mi to dvě stránky.

Pak to sklouzlo ke klasickému kolečku oprav a úprav a dopadlo to tak, že i poslední část, kterou jsem měl rád, najednou i bez zásahů nemůžu vidět. Červenec byl fajn v tom, že jsem s textem hodně pohnul. Byl klid, energie. Teď zase pracuju, a i když mi myšlenky na Dravci zabírají každou chvíli volna, odpoledne a večer už je mozek unavenej a nejde to tak, jak bych si to přál. Výsledkem tedy je, že můj plán nabídnout vám kus textu k přečtení, se celý rozpadá.

Vidíte, chtěl jsem na aktuální situaci hledat něco pozitivního, ale vlastně se mi to nepodařilo. Kdo ví, třeba tahle nálada vyústí v něco, co textu zásadně pomůže. A třeba taky ne. Jediná dobrá věc je, že jsem se z toho alespoň trochu vypsal. Teď už mi nezbývá než doufat, že moje budoucí já, co mu vedle postele leží Dravci v knižní podobě, se při čtení tohodle postu nostalgicky/povzneseně usmívá a kroutí hlavou, jak mohlo někdy něco takovýho na blog napsat, když to nakonec všechno dobře dopadlo.

Vždyť já asi ještě stále věřím na happy endy.

2 komentářů
Dneska celý večer přemýšlím nad tím, jak zřejmě tvoří papírovej spisovatel svojí knížku. Díky nedávno přečteným deníkům Virginie Wollf si to představuju asi takhle: v hlavě se mu urodí nápad, začne si k němu dělat poznámky, náčrtky, formuje si v hlavě zápletku, postavy a vlastně celý syžet. Pak začne skutečně psát. Samozřejmě ho při realizaci místy napadne původní záměr trochu upravit, ale z naplánované cesty jen tak neuhne. Zní to logicky, ne?

Byl jsem toho názoru, že já to budu mít úplně stejně. Jenže - tak nějak sem přeskočil tu úvodní část plánování. Jak už jsem na blogu jednou psal, Dravce jsem začal sepisovat poté, co jsem měl jakýsi šílený sen, který jsem si chtěl písemně zaznamenat. Jenže pak se mi v hlavě zrodila celá nová zápletka, záznam snu jsem pustil k vodě a začal jsem se pokoušet o skutečné psaní. Sám sebe jsem hodil přes palubu přímo do moře. Prvně se ustálila forma, s nějakým odstupem mi i došlo, jaké vlastnosti vlastně bude mít hlavní postava, a poté jsem už jen přidával další a další scény a rozhovory. Tak vypadal začátek.

Zlom ale přišel ve chvíli, kdy mi došlo, že můj příběh nemá tu správnou razanci. Že mu místy chybí šmrnc. A hlavně - že nemá tak úplně jasný cíl. Sice mám na konci mého wordového dokumentu napsanou kratičkou synopsi celého příběhu, ale i to nebylo ono. Přesto jsem psal dál a dál.

V půlce srpna jsem pak byl na dovolené v Tunisku a tam jsem Dravce nechal poprvé chvíli odpočívat. Tedy částečně - fakticky jsem nepsal, ale celý ty dny, co jsem se smažil na slunci, jsem nekonečně přemýšlel nad tím, jak ten příběh vlastně vystavět, kam se přibližovat, jakými prostředky toho dosáhnout... A během toho jsem konečně dostal nápad. Rozhodl jsem se, že do příběhu přidám cosi, na co jsem celou dobu neměl odvahu. Záhy mi ale došlo, že cena, kterou budu muset zaplatit, bude poměrně vysoká.

Proč tohle všechno vlastně píšu? Už se blížíme k pointě: po návratu domů jsem si začal dělat onu črtu (trochu podrobnější), co s mým textem chci udělat, a rozpracoval si svůj tuniský nápad v obecné rovině. První dojem byl, že se mi to líbí. Druhý dojem byl, že se mi to líbí moc. Přesně takový bych svůj debut chtěl mít! Konečně to má svojí vizi. Snad i šmrnc. Ve světle nových okolností jsem se tedy rozmyslel, že půjdu touto cestou. Jenže momentálním výsledkem mého rozhodnutí je, že celé moje dosavadní snažení se musí přepsat.

Cítím se teď stejně jako na konci vánočních prázdnin - bylo to totiž právě tehdy, pár dnů před nástupem zpátky do práce, kdy jsem dostal inspiraci k psaní Dravců. Překotně jsem tehdy celé dny ze strachu z nedostatku času dával dohromady ty své věty a odstavce, jenže pak jsem opět musel do práce a postup na knize se výrazně zpomalil. A situace nyní? Dnes mám poslední den sedmitýdenní dovolené a přesně v tenhle den mi došlo, co tedy s Dravci bude. Asi mi praskne hlava z těch všech scén a detailů, co se mi v hlavě urodily, ale nejspíš je budu muset hodně rychle nechat usadit. V pondělí mi to totiž zase začíná.

Tak si tu přemýšlím, kolik se mi toho asi z hlavy vypaří, až budu mít na starosti daleko víc než jen sebe, a kolik bych toho asi stihl napsat, kdybych svůj nápad dostal před sedmi týdny, a ne teď. Odpověď se nikdy nedozvím, protože vrátit čas (pokud vím), nelze, ale už jen dojít k tomuhle bodu možná bude vítězství samo o sobě, ne? Slušnou zápletku svého knižního debutu přece člověk nevymyslí každý den .)

Nebyl bych to já, kdybych na závěr nepřidal nějakou tu písničku. Nálada týhle skladby od Jessie Ware celkem přesně vystihuje, jak se zrovna cítí můj mozek: trochu utahaně, ale zároveň velmi příjemně .)
0 komentářů
Když jsem začal psát Dravce, přestal jsem číst. O téhle jednoduché skutečnosti jsem již psal v jednom z mých příspěvků tady na blogu a nezapomněl jsem i zmínit, že jsem po sedmi měsících konečně svůj strach z ovlivňování jinými texty prolomil a opět se začetl do nějaké knížky. Po jejím dočtení se ukázalo, že Deníky Virginie Woolf byly pro mé rozrážení ledů patrně tou nejlepší možnou volbou.

Virgnia Woolf je jedna z těch spisovatelek, kterých jsem si vždy obrovsky vážil, i když jsem zatím přečetl jen jednu její knížku, Paní Dallowayovou (to mám teď obrovskou chuť napravit). Všechny ty ismy z počátků minulého století mě už na vejšce děsně bavily a impresionismus, kterým je dneska většina autorčina díla označena, mi pro svou poetičnost velmi sedl. Když jsem si navíc připočetl znalost trošky reálií z jejího života získaných díky jednomu z mých nejoblíbenějších filmů Hodiny, byl jsem už před otevřením čtyřsetstránkové sbírky deníkových záznamů paní Virginie ideální čtenář.

Kniha obdivovatele této autorky v ničem nemůže zklamat. Člověk díky ní získal velice ucelený obrázek o jejím životě, který se díky deníkové formě stal velmi čtivým. Mnoho záznamů je o běžných okamžicích jejího života (obzvláště ráda popisuje západy slunce), o setkáních, která ji ovlivnila, a o lidech, se kterými spoluutvářela ráz tehdejší moderny. Z pozice začínajícího autora mě ale nejvíce bavily části o vzniku jejích dnes již legendárních textů. Virginie se se svými knihami prala, silně je prožívala, řešila mnoho detailů, bojovala s pocity, že je vše marné, bála se reakce okolí a nakonec si vždy užívala odměny v podobě zasloužené chvály.

Každá věta v denících je esencí té pravé Virgnie. I když své texty nijak neupravovala (a byl to jeden z aspektů, který na denících měla jako jinak zatvrzelá perfekcionistka ráda), všechny jsou psány naprosto kultivovaným jazykem. Přítomné jsou v nich pasáže, které by se mohly stát součástí jejích knih a svou překotností stimulují skutečný proud vědomí, který spisovatelka tak ráda používala ve své tvorbě. Ačkoliv je obsahově kniha přelidněna různými postavami z uměleckých kruhů první třetiny minulého století, po čase není složité se zorientovat. Přítomen je i obsáhlý rejstřík s vysvětlivkami.

Co je na deníku báječné, je, že víte, co kdy Virginie četla, co si o tom myslí, co jí čeká, co plánuje, kam pojede, s kým se setká a setkala a dohromady máte téměř pocit, že čtete beletrii. Beletrii jejího života. I to je přidaná hodnota, pro kterou má smysl si Deníky přečíst, i když vás Virginie Woolf jako taková příliš nezajímá. Text poskytuje vhled do nitra skutečné umělkyně a jelikož vychází z reality, je o to působivější. Až navíc budete číst poslední části z průběhu zuřící druhé světové války, během níž duševně nalomená autorka spáchala sebevraždu, jinak poklidný tón záznamů silně naruší emocionální prožívání neutěšené doby.

Knihu lze doporučit všem, které baví okolnosti vzniku literárních děl, a všem, kdo mají rádi křehkou poetiku této výrazné osobnosti světové literatury. Virginie dokáže být i zábavná, pokaždé je citlivá a téměř máte pocit, že její život musel být zcela harmonický a naplněný. O svých duševních problémech totiž psala jen málokdy, což je ve výsledku možná trochu škoda, ale nic to nemění na skutečnosti, že se jedná o dílo s výrazným přesahem ze svého žánru.
  
Číst - Zvážit - Nečíst


Virginia Woolf
Deníky
Nakladatel: Odeon
ISBN: 80-207-1220-8, EAN: 9788020712202
Originál: A Writer's Diary
Překlad: Hilská, Kateřina
Popis: 1× kniha, vázaná, 432 stran, 13 × 20,5 cm, česky
Rozměry: 13 × 20,5 cm
Rok vydání: 2006 (1. vydání) 




 Na závěr ještě písnička "What The Water Gave Me" od supertalentované Florence And The Machine, která je inspirována právě životem Virgnie Woolf a krásně shrnuje atmosféru, kterou budete mít po přečtení recenzované knížky.
0 komentářů
Prakticky celý červenec jsem strávil psaním kapitoly číslo pět. Dneska kolem druhý ráno jsem tento poměrně zásadní úsek příběhu konečně dopsal a musím se přiznat, že je to skvělej pocit. Vůbec nejlepší na tom všem je, že jsem možná dopsal ne jednu, ale hned dvě kapitoly najednou. Jak je to možné?

Není to nic složitého - tvořil (tomu slovu se snažím vyhýbat, protože cítím, že tvoří jen skuteční umělci, ale na druhou stranu nechci stále opakovat sloveso psát .) ) jsem tak intenzivně, že výsledek zabírá téměř čtyřicet stran. Vzhledem k současnému rozsahu jednotlivých kapitol je to téměř dvojnásobek oproti normálu. Je proto na místě, abych pětku rozdělil, a tím pádem se mohu přesunout ne k šestce, ale rovnou k sedmičce. Příjemné překvapení.

I když - možná to ještě bude celé úplně jinak. Je totiž pravdou, že zvažuju částečné zhuštění předešlých kapitol a jejich případné pospojování ve větší celky. Tematicky by to problém nebyl, jen nevím, zda větší rozsah neublíží tempu vyprávění. No, testovací čtenáři (jsou dva, zdravím Nelu a Jaromíra :) ) mi určitě rádi sdělí svůj feedback a já to pak celé nějak promyslím.

Tak či onak, musím vyjádřit svou radost, že je další kus práce opět hotový. Mohu se teď přesunout k nabírání vyšších obrátek jádra příběhu a pohnout s ním. Úvod (pět kapitolek) už je za mnou :) Trochu s tím vším členěním ale teď bojuju - prolog nastíní nějakou atmosféru, ale prvních pár kapitol po něm je úplně jiného rázu. Přitom scéna ze sanitky tam brzo začne hrát důležitou roli, jen je třeba se tím nezbytným představováním všeho možného prokousat, nelze to jen tak přeskočit. Neustále promýšlím, zda by nestálo za to některé části příběhu trochu proházet a pročechrat, aby čtenáři nečekali na něco vzrušujícího déle, než je třeba.

I to je důvod, proč stále váhám s uveřejněním první kapitoly tady na blogu. Jsem si téměř jistý, že prolog už nijak měnit nebudu (proto tady visí od úplného začátku), ale s dalšími kapitolami je to stále trochu jinak. Například první část července jsem strávil horečným přepisováním právě úvodní kapitoly a tuším, že k dalším změnám ještě dojde. Dát tak do placu něco nedokončeného by byla velká škoda. Situaci mi navíc neulehčuje vědomí, že je třeba prvními stranami dostatečně zaujmout, aby vás bavilo číst dál. Bude je potřeba tak ještě nějakou dobu brousit.

Je toho tolik dalšího, co musím promyslet. Už ale vidím, že mě právě tahle část procesu psaní hrozně baví a dává mi pocit, že dostatečnou péčí text skutečně kvete. Teda aspoň v to doufám. Teď už jen se při uhlazování rozhodovat správně a bude to, jak by řekl Vandam, cajk :)

Na závěr jedna happy-go-lucky písnička :) Jen tak.

Gloss on her lips
Glass on the ceiling
All the girls showin' love
While the boys be catchin' feelings
0 komentářů
Letošní léto je v mnoha směrech odlišené. Že je prvním, kdy píšu něco-jako-knihu, není třeba zmiňovat. K už takto vzrušujícímu zážitku se však přidalo ještě několik dalších, který mi (očividně) chyběly, aniž bych o tom do této doby vůbec věděl. Můj poznámkový aparát v telefonu, kam si zaznamenávám momentální nápady, se tak během pár týdnů rozrostl o mnoho nových postřehů, které rád využiju pro své psaní. Ale popořadě.

Celé to začalo mým nedávným (nečekaným) výletem do Alp, aby se posléze ukázalo, že toho přijde ještě více. Doslova náhodou jsem se dostal k možnosti strávit den v Salzburgu, což se mi samozřejmě zdálo jako báječný nápad, který se nedá odmítnout. Káva a pravý Sacher v Café Sacher, prohlídka Festung Hohensalzburg (největší zcela zachovalý středověký hrad v Evropě), procházka historickým centrem, kde z doslova každého koutu cítíte pýchu místních na rodáka Mozarta, drink na střeše jednoho milého hotelu... všechno stálo za to. Sice to zní jako taková ta zábava, do které bych si svou tvář dosadil spíš až v důchodovém věku, ale přesto mě nečekaně pohltila. A co vám budu povídat - nejvíce mě opět dostaly ty výhledy. Žádná fotka nedokáže dostatečně vystihnout tu vzdálenost, hloubku údolí a májestátnost okolních hor, ale přesto jsem je musel jednou dvakrát cvaknout, aby mi na ně zbyla nějaká památky.
Druhým nikterak plánovaným zážitkem byl koncert pojmenovaný Pocta Antonínu Dvořákovi, který se odehrál v sobotu 26. července v Českém Krumlově. Dostal jsem se k němu opět, jak jinak, skrze náhodu. Jelikož v jedné části Dravců hraje určitou roli zmínka na Symfonii č. 9 právě od Dvořáka, posledních pár dní jsem si ji přehrával neustále dokola, abych se jí dostal pod kůži. Netřeba zmiňovat, že mě zcela okouzlila. Psal jsem si pak o tom s kamarádem, který se mě ptal, jak to vypadá s knihou, a když dostal odpověď, upozornil mě na skutečnost, že přesně tuhle skladbu hrají na blížícím se vystoupení a že shodou okolností má volné lístky :) No řekněte, není ten vesmír ke mně nějak moc laskavý?

Samotný koncert byl jedním slovem neuvěřitelný. Musím bez mučení přiznat, že jsem podobných akcí vzhledem k jejich finanční náročnosti příliš neviděl a  tahle byla de facto první, která měla skutečně úroveň ve všech možných ohledech. Výsledkem bylo, že jednoznačně změnila můj pohled na klasiku. Už nikdy nebude ze záznamu znít tak jako dřív. Ten živý kontakt s hudbou je neskutečný. Přesvědčivý. Síla orchestru mě naprosto dostala a hrozně mě bavilo, jak Dvořák dokáže nádherně vyprávět příběhy. Člověk si pod všemi těmi linkami a nástroji představí nějakou scénu, dialog, náladu, zkrátka se během vystoupení v jeho hlavě pořád něco děje. Snažil jsem se plně vnímat celou tu nádheru, ale zároveň mě to nutilo i přemýšlet o mé knize. Ač to možná bude znít divně, poprvé v životě jsem pochopil význam slova inspirativní. Možná má myšlenka vyzní jako cliché, ale je to tak. Není proto překvapením že jsem si během vystoupení udělal asi šest nových poznámek pro Dravce.

Normálně si napíšu tak jednu dvě za měsíc, ale šest během dvou hodin? To je skutečně velký rozdíl! Kdyby to šlo, budu odteď chodit na všechny podobné koncerty, které se v mém okolí budou konat. Stále se nemůžu vzpamatovat z té atmosféry, která na místě panovala.

Byl tam navíc jeden moment, ke kterému už jsem se několikrát od té doby vrátil. Je to vzpomínka na Varhana Orchestroviče Bauera, který seděl přímo za mnou, a já si kvůli této skutečnosti nemohl pomoci a musel se na něj neustále koutkem oka obracet. Jako dirigent a věhlasný všehudebník obecně si nemohl pomoci a Dvořáka velice silně prožíval - privátně si ve svém mikrosvětě představení dirigoval a naprosto se mu oddával. Ten člověk má kolem sebe neuvěřitelnou auru, která se nedá ani pořádně popsat slovy. Že byl oblečený jako hrabě Dracula (měl na sobě skvěle padnoucí lesklý červený kabát s černými ornamenty, který byste čekali spíše do nějaké divadelní inscenace), bylo jen pouhým doplňkem toho, jak se ten člověk tváří, jak chodí, jak mluví a jak vůbec vnímá hudbu. Ani jste ho nemuseli slyšet, a bylo vám jasné, že vedle vás se nachází Někdo. Potkal jsem už spoustu zajímavých lidí, ale tohle setkání bylo skutečně nezapomenutelné. Koncert tak díky jeho přítomnosti dostal ještě nový rozměr.

Červenec se blíží ke konci a jeho bilance je díky všemu výše uvedenému nadmíru uspokojující. Jsem neskutečně napnutej, jaký překvapení nabídne srpen, a doufám, že bude minimálně stejně pestrej, jelikož mám tolik nových impulsů ke psaní, že je ani místy nestíhám zaznamenávat. A v takovým stavu bych chtěl zůstat co nejdéle.
0 komentářů
When the time is right, when there's no way out
I give it everything, I'll give it everything now 


To zpívá ve svém novém klipu britská zpěvačka Foxes. Písnička "Glorious" (obzvláště její euforická poslední minuta) je taková letní melancholie, kterou si rádi dopřeje, když z vás slunce ždíme poslední energii a vám dojde, že není čas zahálet.


Nevím proč, ale tahle jednoduchá skladba mi v poslední době pomáhá nastartovat mý kreativní šťávy a dát se do psaní. Ne že bych se snad musel přemlouvat, ale takový malý popostrčení nikdy neuškodí. A ani vůbec nevadí, že nálada písničky neodpovídá náladě mýho textu. Přesto je pro mě něčím speciální. Od mého knížního coming outu uběhlo jen pár dní, ale celá ta změna je skvělá. Najednou můžu o svém psaní mluvit s kýmkoliv z mých přátel a získávat zpětnou vazbu na drobnosti, který mi předtím nedocházely. Co je ale vůbec nejlepší - začal jsem zase číst.

Když jsem před asi dvěma lety mluvil s jedním mým kamarádem, který psal knížku, řekl mi, že nemůže vzít do ruky žádný cizí text, protože by ho to ovlivňovalo. Dnes už vím, co přesně tím měl na mysli. I tak jsem ale před pár dny zkusil obejít svůj strach a pustil se do deníků Virginie Woolf. Skvělé čtení! Hodně jejích záznamů je o tom, jaké překážky stojí v jejím psaní a jak se s nimi vyrovnává. Není to klasická beletrie (i když to přirozeně vypráví příběh jejího života), což je v mém momentálním případě jednoznačně plus.

Při těch všech jejích úvahách a popisování jejího dne mi došlo, jak úžasně osvobozující to musí být pro skutečný spisovatele, kteří svůj veškerý čas můžou rozdělit na fáze psaní a fáze procházek, svačin a návštěv. Jasně, není to žádný med a musí vám z toho jednou začít hrabat, ale má sedmitýdenní dovolená mi dává prostor pro trochu vhledu na věc.

Hrozně mi můj současný cyklus vyhovuje - ráno si udělám snídani, vyvenčím psa a pustím se do práce. Když potřebuju oddych, jdu se s Dannym projít kolem Malše. Po obědě si většinou na chvíli lehnu, abych měl před dalším psaním čistou hlavu, ale většinou stejně po celou dobu usínání promýšlím, jak budu pokračovat. Večer pak přijde na čas na kamarády, nebo si jdu zaběhat. Ddyž se v noci vrátím, ještě chvíli píšu. Můj nejlepší čas je kolem 21:30, zatím netuším proč.

Škoda, že to tak nemůže zůstat napořád. Za posledních 14 dní jsem toho napsal tolik, co za poslední čtvrtrok. Nemělo by to v psaní být nikdy o kvantitě, ale o něčem to svědčí. Mým cílem je za léto napsat alespoň 3 kapitoly. Tak mi, prosím, drže palce :)
0 komentářů